Zobacz również

Piec wolnostojący typu koza – koszty zakupu i eksploatacji

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Piece wolnostojące to interesująca alternatywa dla kominków. Nazywane są popularnie kozami i ich zakup jest związany z niższym kosztem niż zwykły kominek. W sprzedaży dostępne są zarówno zwykłe piece wolnostojące, jak i modele z płaszczem wodnym. Z jakimi kosztami zakupu i użytkowania takiego urządzenia trzeba się liczyć?

 

Cena kominkowego pieca wolnostojącego zależna jest od szeregu czynników – przede wszystkim od jego wielkości i mocy, rodzaju obudowy czy wyposażenia fabrycznego. Najtańsze piece wolnostojące można mieć już za około 500 złotych, cena najdroższych wynosi nawet kilkanaście tysięcy. Warto zapoznać się z różnymi modelami, aby znaleźć taki, który będzie pasował do aranżacji przestrzeni.

 

Do kozy trzeba będzie dokupić również przewód dymowy do podłączenia do komina – cena tego rodzaju materiału to około 75 złotych za metr. Gdy koza ma być zamontowana w pomieszczeniu, którego podłoga jest podatna na wysokie temperatury, na przykład jest drewniana, wykonana z paneli czy z wykładziny PCV, trzeba będzie również pomyśleć o wykończeniu podłogi materiałem odpornym na ogień, na przykład kafelkami, blachą lub specjalnym szkłem hartowanym.

 

Cena montażu zależna jest przede wszystkim od modelu i zakresu prac – zwykle nie trzeba zapłacić więcej niż 500-700 złotych. Gdy chcesz wykonać montaż we własnym zakresie, warto sprawdzić, czy samodzielne zamontowanie urządzenia nie spowoduje utraty jego gwarancji.

 

Gdy chodzi natomiast o koszty eksploatacji, piece kominkowe wykorzystują najczęściej drewno, ale w sprzedaży dostępne są też modele na pellet. Zwykle dogrzewanie domu wynosi około 500-700 złotych za sezon, niemniej cena zależna jest już od materiału, częstotliwości palenia w piecu, ocieplenia budynku.

 

Piec wolnostojący powinien być też co roku konserwowany i czyszczony, aby w ten sposób był bezpieczny w użytkowaniu i bardziej oszczędny. Zaleca się też sprawdzeni szczelności. Zazwyczaj cena tego rodzaju usługi to 200-400 złotych.

 

Koszty nie są wobec tego bardzo wysokie, niemniej jednak należy obliczyć je już indywidualnie zależnie od wybranego modelu i spalania.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy