Zobacz również

Serwis telefonów – kiedy gwarancyjny, a kiedy pogwarancyjny?

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Gdy kupujesz nowy telefon, otrzymujesz do niego także gwarancję – dzięki niej możesz liczyć na pomoc autoryzowanego serwisu, gdy pojawiają się jakieś usterki. Nie zawsze jednak serwis gwarancyjny jest w stanie zapewnić ci pełne wsparcie – kiedy będzie można z niego skorzystać, a kiedy nie jest to możliwe?

 

Gwarancja jest dobrowolnym świadczeniem producenta na rzecz konsumentów – zwykle trwa ona od 1 roku do 2 lat dla nowoczesnych smartfonów, przy czym w przypadku takich elementów jak bateria czy ekran może być ona ograniczona i trwać tylko przez 6 miesięcy. Wszystkie informacje na temat gwarancji oraz sytuacji, w których można skorzystać z serwisu gwarancyjnego, można znaleźć w karcie gwarancyjnej.

 

Warto jeszcze wspomnieć o jeszcze jednej formie ochrony konsumentów – rękojmi, która jest ochroną ustawową. Ustawa wskazuje, że konsument ma 2 lat na dochodzenie ewentualnych roszczeń. Ponadto w niektórych sytuacjach skorzystanie z rękojmi jest bardziej korzystna – rękojmię zgłasza się u sprzedającego i ma on 14 dni na ustosunkowanie się do roszczenia. Po tym terminie, gdy klient nie otrzyma odpowiedzi, reklamacja z tytułu rękojmi uznawana jest za zasadną. Warto wobec tego pamiętać, że w wielu sytuacjach jest to bardziej korzystne rozwiązanie.

 

Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno ochrona gwarancyjna, jak i rękojmia nie działają zawsze. Zazwyczaj serwis telefonu w ramach takiej ochrony nie jest możliwy wtedy, gdy sprzęt zostanie uszkodzony mechanicznie z winy użytkownika, gdy zostanie przez niego zalany czy wtedy, gdy będzie użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta. Także gwarancji i rękojmi nie podlega naturalne zużycie urządzenia, na przykład rysy czy wytarcia.

 

Jeżeli wobec tego serwis gwarancyjny lub rękojmia nie mogą zostać zastosowane, w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu pogwarancyjnego i opłacenie naprawy z własnej kieszeni. Adresy serwisów telefonów oferujących naprawy można znaleźć już teraz przez internet.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy