Zobacz również

Wykładziny do gabinetów lekarskich – jakie wybierać?

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Na podłogi gabinetów lekarskich, w tym stomatologicznych stosuje się dzisiaj przede wszystkim wykładziny. Nie tylko wyróżniają się walorami estetycznymi, ale również spełniają wymogi sanitarne, które w takich obiektach są bardzo ważne. Jak wobec tego wybrać najlepsze wykładziny obiektowe do gabinetów lekarskich?

 

Ogólne wymogi dotyczące wyposażenia gabinetów lekarskich zawiera rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2005 r. Wskazuje ono, że podłogi w gabinetach powinny być wykonane z materiałów trwałych, nienasiąkliwych, zmywalnych, gładkich, antypoślizgowych i dodatkowo odpornych na działanie środków myjących.

 

Przepisy wskazują również, że w pomieszczeniach cokoły przypodłogowe powinny być wykonane do wysokości minimum 0,08 metra z materiałów, które odpowiadają wymaganiom co do podłóg w danych pomieszczeniach. Styki cokołów z posadzką muszą być też zaokrąglone, aby były łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

 

Dodatkowo także w pomieszczeniach diagnostyki obrazowej i innych, gdzie działa medyczna aparatura komputerowa, konieczne jest zastosowanie podłóg antystatycznych.

 

Rekomendowane wykładziny do gabinetów lekarskich

Wszystkie te wymagania spełniają między innymi elastyczne wykładziny obiektowe, które nazywane są także potocznie gumolitem lub gumoleum. Oczywiście, konieczne jest wybranie takich materiałów, które spełniają odpowiednie atesty. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się wykładziny homogeniczne, czyli inaczej jednowarstwowe, które są dodatkowo pokrywane specjalnymi powłokami, dzięki czemu stają się odporne na różne czynniki zewnętrzne, w tym alkohole, kwasy, rozpuszczalniki.

 

Ponadto także tego rodzaju wykładziny posiadają zdolność do rozpraszania ładunków elektrycznych. Przy doborze odpowiednich wykładzin warto również zwrócić uwagę na klasę ścieralności wykładziny – eksperci polecają przede wszystkim wykładzinę o klasie ścieralności P. W sprzedaży dostępne są również specjalne wykładziny z zabezpieczeniami typu PUR, co oznacza, że nie wymagają one specjalnej konserwacji po instalacji nawet przez okres 10 lat.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy